• Sosyal Medya Hesaplarımız

Overlok Yapımı

Overlok Yapımı

Overlok Nedir? Nasıl Yapılır?

Overlok nedir? konusunu kısaca açıklamak gerekirse, giysi, örgü kazak, halı ve kilimlerin kenarlarında bulunan saçak ve püskülümsü kumaş veya iplik parçalarının kapatılması işlemidir. Bu işlem için özel makineler kullanılır. Bazen ince yapılı kumaşlarda bu işlemi el ile yapmak mümkün olmaktadır. Terziler veya ev hanımları makine olmadığında bu işlemi ince kumaşları sürfüle yöntemiyle ellerinde de yapmaktadırlar.

Bugün hepimizin mahalle aralarında dolanan ve hemen hepsi aynı ses kaydını kullanan overlokçuların yaptığı işlem olan overloktan bahsedeceğiz. “Overlok makinası ayağınıza geldi” diye başlayan bu ses kaydı hepimizin kulağının arkasında yer etmiştir. “5 dakikada yapılır hemen teslim edilir”.

Overlok yapımı halk arasında halı ve kilim kenarlarına yapılan bir işlem olarak bilinse de giyim ürünlerinde de bolca uygulanan bir dikiş yöntemidir. Konfeksiyonda özellikle penye kumaşlar üzerinde çokça kullanılır.

 Overlok nasıl yapılır sorusunun cevabını ve ne işe yaradığını yazının devamında bulabilirsiniz.

Önce overlok işlemi için kullanmak istediğimiz kumaşın kenarını düzgünce keseriz. Daha sonra kestiğimiz bu kumaşı asıl kumaşın üzerine katlayarak kaplarız .

 Overlokmakinası yardımıyla ya da elle üst üste gelmiş kumaşlar sıra ve çapraz dikişlerle, kesilen kumaş ve asıl kumaş üst üste denk gelecek şekilde dikilir. Diktiğimiz bu iki kumaşın, yani kestiğimiz ve asıl kumaşın kenarları dışarı taşmayacak şekilde birbirine denk gelmelidir. İşte mahalle arasında gezen 5 dakikada yaptığı overlok işlemi Overloksuz kumaşı overloklu kumaştan ayırabileceğimiz bazı farlılıklar vardır.

 Overlok yapılmayan kumaşlarda, kumaş dış kenarlarından iplik iplik ayrılabilmektedir. Hatta zamanla bu ayrılmalar neticesinde kumaşta sökülmeler ve yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Overlok işlemi kumaşlarda bu yüzden tercih edilmektedir. Overlok işleminden geçmiş kumaş daha dayanıklı olmakta yırtılma, sökülme riski taşımamaktadır. Eğer halı gibi ürünlerimizde daha uzun kullanım süresi istiyor isek overlok işlemi yapmalı ya da yaptırmalıyız.

Overlok yapılışı makinayla yapılabildiği gibi elle de yapılabilir. Ancak özellikle halı gibi kalın kenarlı kumaşlarda bu işlem çok zor ve zaman alıcı olmaktadır. Her hâlükârda bu işlem için overlok makinası kullanmak daha akıllıca olacaktır.

Elde Overlok(Sürfüle) İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu iş el ile yapıldığında sürfüle işlemi de denilmektedir. El ile bu işlem halı, kilim gibi kalın kumaşlı veya kalın dokumalı eşyalara yapılamamaktadır. Kumaş veya halı kenarı düzeltme işlemini yapmak için öncelikle kumaşın kenarı düz bir şekilde kesilmelidir. Kesilen bu parçayla asıl parça olan kumaşın kesik kısmı alttan ve üstten olacak şekilde kaplanmalıdır. Daha sonra düz, zikzak veya çapraz dikiş tekniğiyle kaplanan kumaş asıl kumaşın üzerine dikilir.

Saçak düzeltme işlemi genellikle penye ve giyim ürünlerine uygulanır. Saçaklarında düzenleme yapılmamış olan bir kumaş veya giyim ürününün overloksuz olduğu hemen anlaşılır. Overloksuz bir kumaşın kenarları saçak saçak ve bölük pörçük bir görünüme sahiptir..

 

 

 

  • Merkez


  • Mimar Sinan Mahallesi Kıbrıs Caddesi No:122 Ataşehir İSTANBUL

  • HARİTADA GÖR
  • Ümraniye Şube


  • Kazım Karabekir Mahallesi, Ordu Cd. No:76, 34766 Ümraniye/İstanbul

  • HARİTADA GÖR

BÜLTEN

Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin