• Sosyal Medya Hesaplarımız

HALI YIKAMA

HALI YIKAMA

Halınız Nasıl Temiz Yıkanır?

Halı nasıl temiz yıkanır? sorusunun en net cevabı tabi ki de  bu işi profesyonellere  bırakmak olacaktır. Fakat hafta sonu veya bayramlarda halı yıkama firmaları kapalı olabilir ve evinizdeki halının acil bir şekilde  yıkanması gerekebilir. Halılar, birçok şekilde yıkanır ve eğer kullanılan halı yıkama tekniklerini bilmiyorsanız halınız için en iyi yöntemi seçmeniz zor olabilir. Çünkü yıkama yöntemleri, halının cinsine göre değişir. Bu durumda  kullanmanız gereken temizlik ürünleri, nasıl bir yol izlemelisiniz ve halı kurutma işlemlerini doğru bir şekilde yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Halı Yıkama İçin Gerekli Alan

Halı yıkama için gerekli alan belki de  en önemli koşullar arasında gelmektedir. Modern şehirlerde  balkonlar gittikçe küçüldüğü için, balkonlarımızda  halı yıkama işlemleri son derece  zor bir hal almaya başlamıştır. Aynı zamanda büyük balkona sahip olanlar ise, biraz  daha şanslı konumda  bulunmaktadırlar. Halınızın sığacağı kadar  bir alan varsa  eğer, veya kapınızın önü buna müsait ise halınızı yıkama işlemlerine  alabilirsiniz. Öncelikle yıkama yapacağınız alanın temiz olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Eğer bulunduğunuz bölgede  inşaat çalışmaları gibi, kötü dış etkenler  bulunuyorsa, halılarınızı evinizde  yıkamanız daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde  halınızı temizlemek yerine daha da  kötü hal almasına sebep olabilirsiniz. Halınız için uygun bir ortam sağladıktan sonra, ilk adımın toz almak olduğunu bilmeniz gerekmekte. Halınızın tozlarını aldıktan sonra, yere  yerin ve su ile ıslayın. Biraz bekledikten sonra, üzerine toz deterjan döküp fırça yardımıyla yıkama işlemlerine geçin. Halınız iyice yıkandıktan sonra durulayın ve çekçek yardımıyla fazla suyu atın. Eğer imkanınız bulunuyorsa özel halı yıkama şampuanlarıbulmaya özen gösterin ve durulama sonrası, halı yıkama şampuanı kullanarak bir kez daha yıkama işlemlerine sokun. Halı yıkama şampuanı konsantre ise, kullanım klavuzunu okuyun ve ölçeğini ayarladıktan sonra  halınızın üzerine yayın. İyice duruladıktan sonra halınızı iç kısıma doğru katlayın.

 Durulama işlemleri Ve Önemi

Durulama işlemi ve halının suyundan arındırılması en önemli adımlar arasında  yer almaktadır. Halınızı iyice duruladığınıza emin olduktan sonra, halınızı katlayın ve dik bir şekilde  bir köşeye dayayın ve bekletin. Bir süre bekleyen halının suyu akı gidecektir. Yeterince suyundan arındırıldığına emin olduktan sonra halınızı açık havada  kurutmaya alın. Bu işlem için balkonlarınızı kullanabilirsiniz fakat al katlara  su akıtmamasına dikkat etmeniz, komşularınızla aranızdaki ilişkiyi daha da iyi tutabilir. Açık ve güneşli bir havada halınız 1.5 gün kadar sürede kurumuş olacaktır. Fakat kuruma işlemi halı cinsine  göre değişiklik göstermektedir.

 Derinlemesine Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Derinlemesine halı yıkama, yalnızca profesyonel halı yıkamacılar tarafından gerçekleştirilen ve külfetli bir halı yıkama yöntemidir. Adresten alınan halılar, halı yıkama tesislerine götürülerek bir dizi işlemlerden geçirilir. Öncelikle toz alma dolabında halıların kaba tozları alınır. Sonra yarı otomatik ve tam otomotik halı yıkama makinaları kullanılarak halı yıkanır. Yıkama işlemini takiben durulanan halılar, kurutma odalarında kurutmaya bırakılır. Son aşamada temizliği kontrol edilen halılar, paketlendikten sonra teslim edilmeye hazır hale gelir. Halıların derinlemesine yıkanması için en az 6 ayda bir uzman bir halı yıkama firmasına verilmesi gerekir. Halıları nasıl yıkadığı belli olmayan oto yıkama tesislerindense kaçınmak gerekir.

Şampuanlama ile Halı Nasıl Yıkanır?

Şampuanlama yöntemi, en çok bilinen ve en ekonomik halı yıkama yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemde halıların nasıl yıkandığına gelince; önce, halı yıkama şampuanı veya solüsyonu köpürtülerek halıya sürülür. Köpüğün bileşim maddeleri, halıdaki kir taneciklerini çeker. Halı bu şekilde kuruduğunda, üzerindeki köpük tabakası katılaşır ve halı liflerinden ayrılır. Sonra bu katı kalıntılar, elektrikli süpürgesi veya halı yıkama süpürgesi ile süpürülür. 
Detaylı bir işlem gerektirmediği için, şampuanlama ile yıkama yüzeysel temizlik için en çok kullanılan halı yıkama yöntemidir. Sadece halı şampuanı ve vakumlu bir süpürge gereklidir.

Piyasada çok çeşitli halı yıkama şampuanları mevcuttur. Fakat halıda yırtıklar varsa, halı şampuanının halıya zarar vermemesi için dikkat etmeniz gerekir.

Buharla Halı Nasıl Yıkanır?

Buharlı yıkama yöntemi, birçk uygulamada etkili olabildiği için sıkça başvurulan halı yıkama yöntemlerindendir. 
Aslında buharlı yıkama yönteminde halı yıkanır iken buhar değil sıcak su kullanılır. Suyun sıcaklığı genellikle 65-100 derece arasındadır. Yüksek sıcaklıktaki su, basınçla halıya püskürtelerek halıdaki kir parçacıklarının çözülmesini sağlar. Sonra, kir parçacıkları vakum makinesiyle çekilir ve halı yıkama makinesi içindeki hazneye hapsolur. Kullanılan suya ayrıca deterjan veya temizlik solüsyonu katılır.

Buharla yıkama, halının derinlemesine temizlenmesine yakın sonuçlar veren bir halı yıkama işlemidir. Sıcak su aynı zamanda bakterileri, mantarları ve toz akarlarını da öldürür. Böylece, buharlı halı yıkama yapıldıktan sonra halı, alerji yapan maddelerden arınmış olur. 
Buharlı yıkama yöntemini nasıl kullanacağınızla ilgiliyse, profesyonel halı yıkama firmasına danışmanız kesinlikle önerilir. Çünkü halı yıkama firmaları, halının cinsinden anlarlar ve hangi halıda kaç derece sıcak su kullanılması ile hangi halının nasıl yıkanması gerektiğini bilirler. Profesyonel halı yıkama fabrikalarında, çoğunlukla tekerlekli sıcak su püskürtme makinesi kullanılarak halı yıkanır. Kiraya verilen bularlı halı yıkama makineleri de vardır. 
Eğer nasıl olsa ben yıkarım diyor ve halı yıkamacı yerine halıyı kendiniz yıkamak istiyorsanız, kiraladığınız halı yıkama makinaları ile halıyı kendiniz temizleyebilirsiniz. 
Buharlı yıkama yönteminin maliyeti fazladır. Kiralanan halı yıkama makinası fiyatları, marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Kuru Halı Temizleme ile Halı Nasıl Temizlenir?

Bu yöntemde su kullanılmadığı için kuru halı temizleme adını almıştır. Kuru temizleme yönteminde halı deterjan, çözücü ve çok az miktarda su içeren emici bir toz kullanılarak yıkanır. Emici toz, halının üzerine serpilir ve makineler yardımıyla yayılır. 15 dakika kadar bekledikten sonra toz, elektrikli süpürge ile çekilir ve böylece tozun emdiği kirler çekilmiş olur. Yüzeysel temizleme düşünüyorsanız, halının ıslanmasına gerek olmadığı için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Köpükle Halı Nasıl Yıkanır?

Köpüklü halı yıkama, buharlı halı yıkama ile birlikte düşünülebilir. Döner başlıklı fırça yardımıyla, halının üzerine şampuan yayılarak köpürtülür. Sonra köpüğün kuruması için yaklaşık 1 saat beklenir. Kir, vakum makinesi yardımıyla çekilir. Şampuanın tamamı vakum makinesi ile çekilemeyebileceğinden dolayı, bu işlemden sonra buharlı yıkama yapmak gerekebilir. Köpüklü yıkama ile halılar kolaylıkla yıkanır, ama derinlemesine halı yıkama işleminin yerini tutmaz.

 

  • Merkez


  • Mimar Sinan Mahallesi Kıbrıs Caddesi No:122 Ataşehir İSTANBUL

  • HARİTADA GÖR
  • Ümraniye Şube


  • Kazım Karabekir Mahallesi, Ordu Cd. No:76, 34766 Ümraniye/İstanbul

  • HARİTADA GÖR

BÜLTEN

Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin