• Sosyal Medya Hesaplarımız

Battaniye Yorgan Yıkama

Battaniye Yorgan Yıkama

Yorgan, Battaniye Nasıl Yıkanmalıdır?

Yorgan ve battaniyelerin hijyeni, sağlığımız için oldukça önemlidir. Neden mi? Çünkü tüm gece onlara sarılıp uyuruz. Dolayısıyla kirli ve bakteri barındıran yorgan veya battaniye kullanmak, sağlığımızı tehdit edebilir.

Pek çok farklı malzemeden üretilen yorgan ve battaniyeleri, üretildikleri materyale göre farklı şekilde temizlemeniz gerekir. İşte bu farklı yöntemleri sizler için araştırdık. Yazımızda her türlü battaniye ve yorganın temizlik yöntemini bulabilirsiniz.

Evlerinizde kullandığınız her türlü battaniye çeşitlerini; evlerinizden alıyoruz önce lekelerinin yumuşatılmasını sağlıyoruz daha sonra var olan lekelere müdahale ediyoruz.Sanayi tipi çamaşır Makineleri yardımıyla yıkanan battaniyeleri toz toprak bulaşmaması için kapalı mekan kurutma odalarımızda kuruttuktan sonra nem alma odalarımızda tamamen nemden arındırdıktan sonra son kontrollerini yapıp ambalajlayarak evinize teslim ediyoruz.

Kale Kule Halı Yıkama da battaniye, elyaf yorgan, yün yorgan, pamuklu yorgan ve saten yorganlar özel makineler de tek tek yıkanmaktadır.

Bazı yıkamalarda olduğu gibi asla yerde yıkama yapılmamaktadır.

Özel battaniye yorgan yıkama makinelerinde şampuanla yıkanıp durulanır yumuşatıcı uygulanarak dezenfekte edildikten sonra kapalı kurutma bölgesinde kurutulup paketlenip sizlere teslimatı gerçekleştirilmektedir.

Yorganlarınızı ucuza ve halı yıkama yapılan yerlere serilip ve yine halı yıkama fırçaları ile yıkama yapan firmalara emanet etmeyiniz.

Yerlerde yıkanan yorgan ve battaniyelerin nekadar iyi yıkanmış olsa dahi Hijyenik açıdan iyi bir sonucu asla bulunmamaktadır.

Elyaf yorganların temizliği her zaman daha kolaydır. Makineye düşük sıcaklıkta atılabilir, hemen her tür makineye kolayca sığabilir ve yıkanabilir. Ancak söz konusu yün yorganların temizliği ise işiniz gerçekten zor demektir. Şu durumu da es geçmemek gerekir: kış aylarında ısınmak gerçekten zordur ve gece üşümemek için elyaf yorgandan ziyade yün yorgan etkili ve iyidir. Bu yüzden günümüzde hala yün yorgan kullanan kişi sayısı oldukça fazladır.

Türlerine Göre Yorgan Temizliği

Yün Yorgan:
Yün yorganınızın büyüklüğü, temizlik yönteminizde belirleyici olacaktır. Eğer çamaşır makinenize sığacak büyüklükte ise, yün yorganı “yünlü yıkama” programında soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Eğer çamaşır makinenizin kapasitesi, yorganınız için yeterli değilse, yün yorganınızı küvette yıkayın. Bunun için küveti soğuk su ile doldurduktan sonra yorganınızı suya koyun. Yaklaşık 1 – 2 saatlik bekleme süresinden sonra yünlü kumaşlar için üretilmiş deterjandan yaklaşık 2 çay bardağı kadar küvete dökün. Ardından iyice köpürtün. Yorganınızı bu köpüklü suda kuvvetiniz yettiği ölçüde çevirerek yıkayın ve her yerinin eşit derecede yıkandığından emin olana dek çevirme işlemini devam ettirin.

Yıkama işlemi sona erince küvetteki suyu boşaltın ve duru su akıtarak küveti tekrar doldurun. Yün yorganınız iyice durulanana dek temiz su kullanmaya devam edin. Yorganınızın fazla suyunu, su damlamayacak şekilde sıkın. Ardından yorganı sererek kurutmalısınız. (Çamaşırlığınızın üzerine, çamaşır ipi üzerine) Yün yorganınızı tekrar kullanmaya başlamadan önce iyice kuruduğundan emin olun. Yorganınızın kuruma süresini uzun tutacak etkenleri (soğuk hava, nem) bertaraf etmeniz, yorganınızın küflenmemesi veya rutubet kokmaması için önemlidir. Ilık bir ortamda yün yorganınızı kurutmaya bırakın.

Pamuk Yorgan:
Pamuk yorganınızın büyüklüğü çamaşır makineniz için uygunsa çok su almayan bir programda, hassas seçeneğinde yıkayabilirsiniz. Ardından pamuk yorganınızı sererek kurutmalısınız, böylece pamukların tek bir tarafta toplanmasının önüne geçmiş olursunuz. Eğer yıkamadan sonra bir tarafta toplanma varsa bunu düzeltmek için yorganınızın kurumasını bekleyin.

Eğer pamuk yorganınız çamaşır makinenize sığmayacak boyutlarda ise, yün yorgan yıkama yönteminde olduğu gibi aynı şekilde küvetinizde yıkayabilirsiniz.

Kuş Tüyü Yorgan:
Kuş tüyü yorganlar, ince olmalarına rağmen oldukça sıcak tutarlar. Bu nedenle yıkanmaları da kolaydır. Makinenizde hassas programda yıkadıktan sonra sererek kurutabilirsiniz.

Hazır (Elyaf) Yorgan:
Hazır yorgan için de makine büyüklüğünüz uygunsa 30-40 derecelik programda yıkayabilirsiniz. Ancak yorganınız büyükse, pamuk yorgan ve yün yorganda olduğu gibi hazır yorganı da aynı yöntemlerle küvette yıkamanız ve aynı şekilde kurutmanız mümkündür.

 

  • Merkez


  • Mimar Sinan Mahallesi Kıbrıs Caddesi No:122 Ataşehir İSTANBUL

  • HARİTADA GÖR
  • Ümraniye Şube


  • Kazım Karabekir Mahallesi, Ordu Cd. No:76, 34766 Ümraniye/İstanbul

  • HARİTADA GÖR

BÜLTEN

Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin